Gwarancje Ubezpieczeniowe

Zakłady ubezpieczeniowe oferujące produkty finansowe stały się obecnie kluczowymi partnerami przedsiębiorstw wielu branż gospodarki. Pozwalają zabezpieczyć posiadane należności handlowe przed niewypłacalnością kontrahentów, ocenić zdolność kredytową odbiorców towarów i usług, a przy gwarancjach ubezpieczeniowych pozostawić środki pieniężne w obrocie firmy, wypełniając jednocześnie warunki udziału w przetargu i podczas realizacji prac kontraktowych.

Najlepszą formą zabezpieczenia, jaka obecnie jest wykorzystywana w obrocie gospodarczym, są gwarancje. Pozwalają one na zastąpienie kaucji gotówkowych dokumentem ubezpieczeniowym, bez koniecznego blokowania środków pieniężnych firmy. W sytuacji, gdy wykonawca kontraktu nie wywiązuje się z warunków umowy, ubezpieczyciel, w ramach udzielonej gwarancji, zapewnia beneficjentowi wypłatę określonej kwoty.

Gwarancja wadialna (przetargowa) – wykorzystywana na etapie składania ofert handlowych. Jest najczęściej stosowaną formą wniesienia zabezpieczenia podczas udziału w przetargu.

Gwarant, w tym wypadku ubezpieczyciel, udzielając gwarancji, nakłada na siebie zobowiązanie wypłaty na rzecz beneficjenta gwarancji (podmiot realizujący przetarg) kwoty stanowiącej sumę gwarancyjną. Realizacja wypłaty możliwa jest jedynie w sytuacji wystąpienia zdarzeń wskazanych w Ustawie Prawa Zamówień Publicznych lub Regulaminie, na bazie którego organizowane jest postępowanie przetargowe.

Gwarancja należytego wykonania kontraktu – stosowana po wygraniu przetargu. Zabezpiecza okres realizacji kontraktu i nierzadko jest warunkiem koniecznym do zawarcia umowy. Gwarant zobowiązuje się do wypłaty na rzecz inwestora kwoty stanowiącej roszczenie z tytułu niewykonania lub nieprawidłowego wykonania umowy kontraktu przez wykonawcę.

Gwarancja usunięcia wad i usterek — udzielana jest na okres wielu lat trwania rękojmi lub gwarancji jakości. Stanowi dodatkowe zabezpieczenie inwestora w sytuacji ujawnienia wad i usterek w przedmiocie zrealizowanego kontraktu już po podpisaniu protokołu odbioru końcowego. Natomiast dla wykonawcy to ogromne wzmocnienie pozwalające na odebranie pełnego wynagrodzenia po zakończeniu prac i włączeniu do krwioobiegu finansowego przedsiębiorstwa.

Gwarancja zwrotu zaliczki — Na etapie realizacji kontraktu wykonawca może skorzystać ze wsparcia jakim są transze zaliczek wypłacanych przez inwestora. Gwarancja zwrotu zaliczki zobowiązuje wystawcę do wypłaty określonej w gwarancji kwoty (najczęściej równej wysokości wypłaconej zaliczki) w przypadku niewykonania przez wykonawcę umowy (w całości lub jej części) i braku zwrotu zaliczki w wyznaczonym terminie.

Zdecydowanie rzadziej stosowane są gwarancje kaucyjne, zapłaty wierzytelności handlowej, spłaty należności celnych i podatkowych.